Здорове харчування: відповіді доктора грегера

Відео: Як вийти з депресії, вийти зі стресу самостійно. ТОП-10 поради доктора Скачко: +380679924062

Доктор Майкл Грегер, американський лікар-дієтолог

Доктор Майкл Грегер - американський лікар-дієтолог зі світовим ім`ям.

Випускник медичного факультету Університету Тафтса, до отримання медичного диплома навчався на аграрному факультеті Університету Корнелла.

Визнаний експерт в галузі дієтології та громадського здоров`я.

У 2011 році заснував власний інформаційний ресурс NutritionFacts.org. В даний час є директором по сільському господарству і суспільному здоров`ю HSUS. Викладач дієтології, автор численних книг і статей з питань здорового харчування, епідеміології, сільського господарства.

Доктор Грегер - автор багатьох медичних ініціатив, які сильно вплинули на американське суспільство. Виступав з лекціями в Національних інститутах здоров`я США, брав участь в Саміті з пташиного грипу, робив доповіді в Конгресі США, багаторазово з`являвся на американських телеекранах, в тому числі в шоу доктора Оза і в гостях у Опри Вінфрі.

З 1990 року доктор Грегер дотримується рослинної дієти і є її затятим прихильником.

- Доктор Грегер, ми зустрічаємо багато повідомлень про користь шоколаду для серцево-судинної системи, але ж шоколад - це ще і жири, цукор, калорії. Скажіть, так як насправді шоколад впливає на наші артерії?

- Хоча шоколад і містить багато жирів і цукру, сам по собі какао-порошок в дійсності корисний при численних хронічних захворюваннях, в тому числі при серцево-судинних.

Дослідники вже давно підтвердили експериментальним шляхом, що вживання какао-порошку всього через кілька годин викликає розширення просвіту артерій, як периферичних артерій, так і коронарних. Дорослій людині для досягнення такого ефекту досить вжити всього одну чайну ложку натурального какао.

Звичайно, може викликати підозру той факт, що ці дані були отримані в Херші, штат Пенсільванія, а саме в Медичному центрі Херші, який отримує фінансування від того самого шоколадного гіганта Америки і знаходиться, власне кажучи, на вулиці під назвою Какао Авеню (немає, серйозно!).

Проте, якщо взяти і узагальнити всі наявні наукові дані, а це десятки рандомізованих контрольованих досліджень, то ми дійсно побачимо, що через кілька місяців, тижнів, і навіть годин після початку вживання какао спостерігається значуще поліпшення функцій артерій.

Завжди непросто відрізнити наукові факти від підробки, коли за нею стоять фінансові інтереси великих компаній з усього світу. Багато шоколадні дослідження дійсно фінансувалися виробниками солодощів, і вони «несподівано» давали дуже сприятливі для своїх спонсорів результати. Але, навіть якщо ми відкинемо такі дослідження, то захисний ефект шоколаду, його антиоксидантні властивості нікуди не подінуться.

Отже, користь від шоколаду дійсно є. Але що ж з іншого боку?

Відео: Правильне Харчування, Мої поради, Схуднення, Здоров`я

Оскільки в шоколад додають масу жирів і цукру, будьте обережні. Цукор взагалі не можна зарахувати до корисних продуктів. Цукор порушує роботу судин, тому какао без цукру в рази краще для нашого серця, ніж солодкий.

Через введення в шоколад молока може знижуватися антиоксидантна активність крові. Шоколад містить флавоноїдні речовини з вираженими антиоксидантними властивостями, однак молоко послаблює їх активність.

Ось чому чорний шоколад, як антиоксидант, приблизно в три рази сильніше молочного. Молочний шоколад, на мою думку, швидше за шкідливий, ніж корисний продукт. Навіть якщо ви їсте натуральний чорний шоколад, запиваючи молоком, то ви в значній мірі перекреслює його захисну дію.

- Наскільки я чув, рослинну дієту пов`язують з довгожительством. Наскільки довше насправді живуть люди, які харчуються виключно овочами і фруктами?

- Вважаю, вживання великої кількості овочів і фруктів - це найменш спірний рада дієтологів. Користь рослинного меню давно була доведена вченими. У журналі American Journal of Clinical Nutrition мої колеги навіть приводили криву, яка відображає залежність рівня споживання рослинної їжі і смертності.

Дослідження показують, що всього п`ять додаткових порцій фруктів або овочів, що з`їдаються за день, здатні подарувати вам близько трьох додаткових років життя в порівнянні з мясоедами. При цьому ті люди, які їдять по чотири порції рослинної їжі, відстають всього на місяць життя - різниця в межах похибки.

Виходячи з цих результатів, я можу порадити кожному з вас додати в свій раціон хоча б пару, а бажано не менше п`яти рослинних страв, і дотримати свого слова кожен день до кінця свого життя. Тоді ви не тільки подаруєте собі довголіття, а й зміцните здоров`я, відстрочите або взагалі зумієте уникнути багатьох серйозних хвороб.

Це дослідження, про який я говорив, воно стосувалося людей 50-60 років. А що робити, якщо вам вже за 70? Ще не пізно зайнятися своїм харчуванням. Більш того, це буде як ніколи актуально. Вчені заявляють, що особи після 70 років, у яких в крові нормальний рівень каротиноїдів (рослинних нутрієнтів), мають удвічі менший ризик померти в найближчу п`ятирічку. Тому їжте фрукти і живіть довго!

- Чи можна за допомогою куркуми запобігати або лікувати рак кишечника?

- низька захворюваність раком кишечника в Індії давно наводить вчених на думку, що це може бути наслідком вживання натуральних антиоксидантів, що містяться в куркумі і інших традиційних інгредієнтів місцевої кухні.

Куркума - це яскраво-жовтий порошок, який застосовується для приготування знаменитої індійської приправи каррі.

Але я нагадую вам, що користь будь-якої дієти, як правило, обумовлена не дією одного ізольованого інгредієнта, а поєднанням безлічі продуктів в певних пропорціях. Наприклад, дієта з високим вмістом бета-каротину знижує ризик раку у курців, однак таблетки з бета-каротином цього не роблять. Чому?

Дослідження куркуми на пацієнтах з раком почалися ще в 2001 році, коли вчені намагалися за допомогою екстракту куркуми врятувати життя 15 безнадійним хворим на рак товстого кишечника, що не відповідав ні на яке традиційне лікування. Екстракт, що мав багато куркумина, дійсно на час затримав розвиток хвороби у 5 з 15 учасників, і тоді інтерес вчених до цієї речовини тільки посилився.

Якщо ми говоримо про нову хіміотерапії, яка допомагала б 1/3 пацієнтів і при цьому не викликала б таких побічних явищ, як блювота, облисіння, лейкопенія, виразки, то це дуже навіть непогано для рослинного засобу. Я б навіть сказав, що це чудовий результат, хоча і потребує подальшого підтвердження.

П`ять років по тому в Клініці Клівленда і Університеті Джона Хопкінса тестували два активних речовини - куркумін з порошку куркуми і кверцетин з плодів винограду - на протиракові властивості. Їх давали людям на родинний аденоматозний поліпоз, спадковим привертає до раку захворюванням.

Результати досліджень показали, що куркумін і кверцетин всього за півроку лікування зменшує середня кількість поліпів у кишечнику більш ніж на 50%, а ті, які залишилися, істотно зменшилися в розмірах. У одного хворого кишечник за цей час повністю очистився від поліпів, і навіть через три місяці після закінчення терапії вони не повернулися. При цьому дослідники не зареєстрували жодного серйозного побічного явища, ніяких змін у складі крові та біохімічних аналізах.

Поки дослідження тривають, я можу з упевненістю сказати одне: куркума, якщо і не позбавляє від раку, то, по крайней мере, істотно скорочує ймовірність його розвитку у людей з підвищеним ризиком. Це смачно і безпечно.

- Нам відомо, що в деяких країнах світу хворобою Альцгеймера зустрічається значно рідше, ніж у нас. Чи може цей феномен бути якось пов`язаний з дієтою?

- Захворюваність на деменцію в різних куточках світу дуже сильно варіює. Найрідше деменція, в тому числі хвороба Альцгеймера, зустрічається в Африці, Індії і Південної Азії, найчастіше - в Західній Європі і Північній Америці.

У всьому винна генетика? Думаю що ні. Візьмемо одних і тих же вихідців з Африки. Ті з них, які живуть тут, в Штатах, страждають від хвороби Альцгеймера частіше в порівнянні з тими, які живуть там, в Нігерії. А саме в 5 разів частіше, і це ніяк не вдасться звалити на генетику.

Вихідці з Японії, які прибули до нас в Америку, тепер мають ризик хвороби Альцгеймера приблизно такий же, як і решта американців. При цьому генетично близькі їм японці у себе на батьківщині страждають на цю хворобу набагато рідше. І я вважаю, що справа тут в західному спосіб життя і харчування, яке вони переймають у нас, а зовсім не в генах.

Це підтверджується статистикою, яка в тій же Японії стала потроху погіршуватися після проникнення західного способу життя в цю країну. З 1960 року японська дієта сильно змінилася, відійшовши від традиційного харчування з рису і риби в сторону фастфуду з його м`ясом і транс-жирами. І захворюваність деменцією на цьому тлі помітно підросла. Аналогічна ситуація спостерігається в стрімко розвивається Китаї.

На сьогоднішній день найрідше хвороба Альцгеймера зустрічається в землеробських районах Індії, де селяни, як і багато століть назад, їдять в основному злаки, бобові, фрукти, і дуже рідко вживають м`ясо.

Висновки можете зробити самі.
Поділитися в соц мережах:

Cхоже