Як черепно-мозкові травми впливають на поведінку підлітків?

Відео: Основні прояви черепно-мозкової травми

Нове канадське дослідження припускає, що підлітки, які перенесли травму голови зі струсом мозку, в два рази частіше стають жертвами шкільних знущань або залякування.

Вони в три рази частіше роблять спроби самогубства і майже в три рази частіше їм погрожують зброєю в школі в порівнянні з ровесниками, які ніколи не переносили таку травму.

Провідний автор дослідження Габріела Іліє (Gabriela Ilie), викладач Університету Торонто і співробітниця Лікарні Святого Михайла, каже, що підлітки, які перенесли черепно-мозкову травму, мають велику ймовірність потрапити в майбутньому і в інші неприємні історії:
• Тікати з дому.
• Битися в школі.
• Здійснювати підпали.
• Носити при собі зброю.
• Брати автомобіль без дозволу.
• Стати хуліганами або членами банд.
• Пошкоджувати приватну і суспільну власність.
• Брати участь у зломи з проникненням.
• Продавати вуличні наркотики.
• Брати участь в інших ризикованих діях.
• Звертатися за допомогою на телефонну лінію довіри.
• Приймати антидепресанти і препарати проти тривожності.

Дослідження, опубліковане у виданні PLoS One, є першим, яке на підставі популяційних даних довело зв`язок між черепно-мозковою травмою і несприятливими наслідками для психічного здоров`я у підлітків.

Професор Іліє каже: «Наші результати показують, що можна попередити травми головного мозку, психічне здоров`я і поведінкові проблеми у підлітків продовжують залишатися білою плямою в нашій культурі. Ці діти дуже вразливі ».

Для свого дослідження Іліє і її колеги використовували дані з дослідження 2011 року Ontario Student Drug Use and Health Survey (OSDUHS). Розроблене Центром з проблем наркоманії та психічного здоров`я (CAMH) в Торонто, це дослідження сьогодні є одним з найдовших в світі популяційних досліджень здоров`я школярів. Його завершили майже 9 000 дітей з 7 по 12 клас, які відвідували державні школи по всій провінції Онтаріо.

Хоча воно почалося як дослідження споживання наркотиків, OSDUHS зараз вважається самим великим дослідженням здоров`я і благополуччя підлітків, яке включає, серед іншого, питання про перенесені черепно-мозкових травмах - саме те, що потрібно було групі професора Іллі.

Потрібно поліпшити профілактику травм головного мозку у підлітків

Співавтор роботи доктор Роберт Манн (Robert Mann), директор OSDUHS і старший науковий співробітник CAMH, каже, що з попереднього аналізу даних OSDUHS вони вже знали, що 1 з 5 підлітків в Онтаріо в якийсь момент життя переніс черепно-мозкову травму (ЧМТ ).

Він додає: «Взаємозв`язок між ЧМТ і проблемами з психічним здоров`ям є дуже тривожною, і вимагає від нас проведення подальших досліджень з цього питання і на більшу увагу до профілактики».

Професор Іліє каже, що підлітки в цьому віці роблять багато зусиль, намагаючись зрозуміти, хто вони і що їм робити зі своїм життям. Перенесене травматичне ушкодження мозку може погіршити будь-які поведінкові та психічні проблеми, з якими вони вже зіткнулися. Батьки, лікарі, вчителі та тренери повинні бути пильними, спостерігаючи за молодими людьми з черепно-мозковою травмою.

«Крім того, так як багато черепно-мозкові травми відбуваються під час активного відпочинку та занять спортом, ризик таких наслідків можна було б істотно знизити, якщо носити захисні шоломи і екіпіровку і виключити силові прийоми», - додала професор Іліє.

Силові прийоми - це ризиковані дії, що використовуються в контактних командних іграх, таких як популярний в Канаді хокей і лакросс, де гравець задіює грубу силу, щоб перехопити у суперника м`яч або шайбу.

У дуже швидкій грі, такий як хокей, це призводить до небезпечних зіткнень з суперниками з величезною силою. Є спроби боротися з такою практикою - в травні 2013 Hockey Canada проголосувала за заборону силових прийомів для гравців віком до 13 років, тому що дослідження показують, що вони значно збільшують ризик травм мозку.

Одне дослідження 1993 року, проведене в Лікарні Святого Михайла, використовувало дані програми Canadian Hospitals Injury Reporting and Prevention Program (Програма канадських лікарень за повідомленням і запобігання травм). Вчені виявили, що на хокей доводиться майже половина всіх травматичних ушкоджень головного мозку у дітей, що беруть участь в організованих спортивних змаганнях. Дані збиралися у відділеннях невідкладної допомоги по всій території Канади.

Велика частина коштів для нового дослідження отримана від Канадського інституту досліджень в галузі охорони здоров`я (Canadian Institute of Health Research), Фонду нейротравми Онтаріо (Ontario Neurotrauma Foundation), Наукової ради природничих наук та інжинірингу (Natural Sciences and Engineering Research Council), Наукової ради громадських і гуманітарних наук (Social Sciences and Humanities Research Council), а також Міністерства охорони здоров`я та довгострокового догляду Онтаріо.

У травні 2013 року західні видання також повідомляли, що Національний центр досліджень ветеранів виявив зв`язок між черепно-мозковою травмою та високим ризиком суїциду у військових, і що цей ризик був вище серед тих, хто свого часу отримав численні травми головного мозку.

Поділитися в соц мережах:

Cхоже