Профілактика раку шкіри: відповіді і поради онкохірурга

Відео: зцілення від раку

Доктор Пітер Бейч, онкохірург з Далласа

Доктор Пітер Бейч (Peter Beitsch) - відомий приватно практикуючий онкохірург з Далласа, що спеціалізується на видаленні пухлин шкіри і молочної залози.

Доктор Бейч отримав хімічну освіту в Університеті Оклахоми, після чого вступив на медичний факультет Університету Техасу.

Має багату хірургічну практику, тричі отримував нагороду Scholastic Award, а також нагороду Caring Spirit від Американського онкологічного товариства (ACS). Неодноразово був гостем популярних телепередач.

У нашій сьогоднішній статті доктор Бейч відповість на деякі питання, що стосуються профілактики та своєчасного виявлення раку шкіри.

- Доктор Бейч, ви радите регулярно оглядати своє тіло. Якщо я виявлю щось, як я можу знати, що це потрібно показати лікарю? І як швидко з підозрілою точки може розвинутися рак шкіри?

- Існує три основних, найбільш поширених різновиди раку шкіри: плоскоклітинний рак шкіри, базальноклітинний рак (базаліома) і меланома. Всі вони мають характерні зовнішні відмінності.

Плоскоклітинний рак часто є мимовільно виникло і зростаюче пляма (опуклість), можливо шорсткувате і покрите лусочками. Іноді виглядає як опукла рожева родимка. Локалізується зазвичай на обличчі, вухах, шиї, руках, але може виникати в будь-якому іншому місці. Болюча виразка теж буває ознакою плоскоклітинного раку.

Базальноклітинний рак шкіри частіше за все у вигляді незагоєною виразки, рідше бородавки або прища, який повільно зростає, може кровоточити і заподіювати дискомфорт.

Меланоми зазвичай мають вигляд коричневого або чорного плями з нерівномірними краями, але колір меланоми може варіювати від червоного до синьо-чорного. Корисно вивчити напам`ять «алфавіт» меланоми (ABCD): асиметрія (Аsymmetry), нерівні межі (Вorders), темний колір (Сolor) і зростаючий діаметр (Diameter).

Будь-які зміни в уже існувала бородавки, родимки або іншому шкірному освіті повинні бути негайно показані лікаря. Ось, по суті, все те, що вам слід знати.

- Я чув, що одного сонячного опіку досить для раку шкіри. Це правда?

- Вважається, що розвиток меланоми можливо навіть через багато років після частих сонячних опіків, перенесених вами в дитинстві. Але так, дійсно, будь-який сонячний опік теоретично може обернутися раком шкіри. Сонце - це ультрафіолетове випромінювання, яке здатне проникати глибоко в шкіру (особливо UVA) і пошкоджувати ДНК клітин, викликаючи їх переродження.

- Якщо у мене шкіра світла, чи означає це, що я ризикую більше за інших? І як залежить ризик меланоми від віку і статі?

- Бліда шкіра дійсно гірше реагує на ультрафіолетові промені і відноситься до факторів ризику меланоми. Меланома може виникати у людей будь-якої раси, статі і віку, хоча ризик меланоми (як і інших онкозахворювань) збільшується в міру старіння. Великих гендерних відмінностей немає, хоча жінки виживають частіше чоловіків при однаковій мірі меланоми.

- В чому полягає небезпека соляріїв?

- Як ми вже говорили, меланома може розвинутися навіть після короткочасного інтенсивного впливу ультрафіолетових променів. Солярії в цьому плані дуже небезпечні. Фактично це рак шкіри на особисте замовлення. Сьогодні в США (і не тільки) влади схиляються до заборони соляріїв для підлітків молодше 18 років, а в ряді держав такі заборони вже існують.

- У нас пропонується таке розмаїття сонцезахисних кремів з різними SPF. Який сонцезахисний фактор найкраще вибрати? Що ви порадите?

- Дуже важливо одночасно блокувати промені двох типів - UVA і UVB. Сонцезахисний фактор, або SPF, служить показником надійності блокування ультрафіолету для конкретного продукту (крему, спрея або лосьйону). Але практичної користі від SPF більше 50 просто немає. Тому вибирайте продукти, які блокують UVA і UVB і мають SPF до 50.

- Яким сонцезахисним продуктам віддаєте перевагу ви?

- Я віддаю перевагу марки Banana Boat і Neutrogena. Що б ви не вибрали, потрібно пам`ятати, що засіб наноситься за 20 хвилин перед походом на пляж, і повторювати цю процедуру слід кожні пару годин (якщо купаєтеся, то ще частіше).

- Якщо я вже отримав сонячний опік, що потрібно зробити?

- Вам допоможуть прохолодні компреси, аерозоль з лідокаїном і лосьйон з екстрактом алое. Вони полегшать симптоми сонячного опіку і допоможуть швидше від нього позбавитися. Але ці засоби хороші для невеликих ділянок тіла, а при опіку всього тіла вам не позаздриш. Тому дуже важливо дотримуватися заходів безпеки і не допускати подібного.

Є кілька корисних пляжних рад. Не забувайте про крислатому капелюсі і сонцезахисних окулярах. По можливості знаходитеся в тіні, під пляжним парасолькою. Відбите світло теж може викликати опік, тому остерігайтеся його. І, нарешті, не засипте під палючим сонцем.
Поділитися в соц мережах:

Cхоже