Віз: енергетики небезпечні для здоров`я суспільства

Відео: Білі ночі небезпечні для здоров`я?

Енергетичні напої, які повинні збільшувати фізичну і розумову працездатність, представляють серйозну небезпеку для здоров`я суспільства в глобальних масштабах.

Таке тривожну заяву зробила команда дослідників на чолі з Жоао Бреда (Jo o Breda) з Європейського регіонального бюро ВООЗ.

Результати їх роботи публікуються в журналі Frontiers in Public Health.

Продажі енергетичних напоїв в останні роки помітно зросли практично по всьому світу. У США продажі збільшилися на 60% за період з 2008 по 2012 рік. Приблизно 68% підлітків, 30% дорослих і 18% дітей в Америці вживають енергетики.

Але часте і регулярне вживання енергетичних напоїв підвищує ризик побічних ефектів. У минулому році Адміністрація по зловживанню та психічному здоров`ю США (Substance Abuse and Mental Health Services Administration, SAMHSA) заявила, що з 2007 до 2011 року число візитів до відділення швидкої допомоги, пов`язаних з вживанням енергетиків, збільшилася з 10 068 до 20 783.

Такі цифри стали приводом для занепокоєння громадськості та медичної спільноти. Чи можна вважати безпечним продукт, через який щороку 20 тисяч осіб потрапляють в швидку? Вчені нарікають, що, незважаючи на очевидний ризик, в Європі досі було проведено мало досліджень, які вивчали б безпеку застосування енергетиків, особливо у молодих людей.

Тому дослідники ВООЗ вирішили узагальнити і проаналізувати всі доступні наукові дані, що стосуються вживання енергетиків.

Зловживання енергетиками небезпечно для здоров`я

Кофеїн - це головний інгредієнт енергетичних напоїв, і він викликає найбільше запитань. Одна банка енергетика може містити 500 мг кофеїну - це еквівалент п`яти чашок кави. Вчені говорять, що енергетичні напої пов`язані з великим ризиком отруєння кофеїном, ніж звичайну каву.

«Хоча деякі види кави можуть містити кількість кофеїну, порівнянне з енергетичними напоями, кавою зазвичай п`ють в гарячому вигляді і повільно. Крім того, останнім часом з`явилися марки енергетиків, які містять значно більше кофеїну, ніж звичні марки - так вони намагаються представити себе на ринку », - говорять учені.

Європейське агентство з безпеки харчових продуктів (European Food Safety Authority, EFSA) виявило, що на енергетичні напої припадає 43% споживання кофеїну дітьми, 13% споживання кофеїну підлітками і 8% - дорослими європейцями. Ці цифри викликають тривогу.

Дослідження, які вивчали вплив надмірного споживання кофеїну на здоров`я, виявили у любителів енергетиків різні проблеми зі здоров`ям, включаючи підвищення артеріального тиску, почастішання серцебиття, нудоту і блювоту, психози, конвульсії, і навіть смертельні випадки.

Раніше в цьому році західні медичні журнали повідомляли, що спортивні напої та енергетики призводять до формування нездорового поведінки у підлітків. Вчені писали: «Вживання енергетичних напоїв підлітками асоціюється з потенційно небезпечними поведінковими наслідками, такими як пошук і вживання нікотину та інших шкідливих субстанцій, зловживання спиртним і високий ризик депресії і травм, що потребують медичного втручання».

Енергетики і алкоголь: смертельний мікс

Серйозне занепокоєння викликає одночасне використання енергетичних напоїв і алкоголю. Дослідження, проведене EFSA, виявило, що близько 71% дорослих європейців у віці 18-29 років вживають енергетики, причому нерідко роблять це на вечірках, де подають алкоголь.

«Стрімко накопичується база доказів шкоди енергетичних напоїв, особливо в поєднанні з алкоголем», - пишуть автори дослідження.

У 2013 році медичне видання MNT повідомляло про дослідження, згідно з яким люди, які п`ють одночасно енергетики і алкоголь, відчувають себе більш тверезими, ніж є насправді. Це може провокувати ризиковану поведінку, в тому числі водіння у п`яному вигляді.

«Вживання великої кількості кофеїну зменшує деякі ефекти спиртного, завдяки чому п`яна людина відчуватиме себе бадьоріше і тверезіше, ніж насправді. Але це тільки відчуття. Така людина довше буде не спати після пристойної порції алкоголю, а це дає йому можливість продовжувати напиватися », - пояснюють автори дослідження.

Згідно з інформацією Національної системи даних про отрути США (US National Poison Data System), 40% з 4 854 телефонних дзвінків з інформацією про отруєння, що надходять в колл-центри, пов`язані з вживанням злощасних енергетиків.

Команда вчених прийшла до висновку, що змішування енергетиків з алкоголем призводить до підвищення ризику таких дій:
  • куріння
  • Вживання наркотиків
  • Ризикована сексуальна поведінка
  • Насильство, кримінальна активність
  • Водіння в нетверезому вигляді

Відео: Про найголовніше: Природні енергетики, гриби, врослий ніготь

Автори додають: «Дослідження показують нам небезпечні наслідки змішування енергетиків з алкоголем, але певні ризики присутні навіть в тих випадках, коли людина вживає лише енергетик».

Що можна зробити?

Автори пропонують безліч різних стратегій для професіоналів охорони здоров`я і законодавців, які можуть вплинути на наслідки поширення енергетичних напоїв в світі.

По-перше, пропонується встановити максимальний вміст кофеїну на одну порцію енергетичного напою: «У той час як більшість марок енергетичних напоїв, які контролюють ринок, не містять надмірну кількість кофеїну, багато нові марки, які тільки виходять на ринок, містять значно більше кофеїну, ніж звичні напої ».

Через потенційно небезпечного впливу кофеїну на організм дітей дослідники рекомендують на законодавчому рівні заборонити продаж енергетиків з кофеїном дітям і підліткам, як це зроблено з алкоголем і сигаретами.

Професіонали охорони здоров`я повинні бути добре обізнані про небезпеки надмірного вживання кофеїну, і ці ризики повинні обов`язково обговорюватися з пацієнтами, особливо з особами молодого віку.

Вчені також звертають увагу, що сучасний агресивний маркетинг енергетиків, спрямований на дітей, підлітків та молодь, повинен бути поставлений в строгі рамки закону. Регуляторні агентства повинні змусити виробників енергетиків перейти до стандартів відповідального маркетингу, як це вже зроблено з алкогольними напоями і тютюновими виробами.

Нарешті, автори роботи говорять, що потрібно проводити подальші дослідження, щоб усунути наші прогалини в знаннях про вплив енергетиків і їх побічні ефекти. Це допоможе краще зрозуміти суть проблеми і знайти оптимальні способи боротьби з нею.

Вчені підсумували: «Оскільки продаж енергетичних напоїв рідко обмежується за віком, як у випадку з алкоголем і тютюновими виробами, а також з огляду на доведене негативний вплив кофеїну на дітей, існує серйозна проблема для громадського здоров`я. До сьогоднішнього дня законодавчі заходи були слабкими. У тих місцях, де обмежувальні заходи введені, ще немає систематичного аналізу наслідків вживання енергетиків, особливо серед дітей та підлітків. Для мінімізації ризиків довготривалого і непомірного вживання енергетиків належить провести додаткові наукові дослідження ».

Раніше в цьому році інша дослідницька команда повідомляла, що через недостатню поінформованість людей і неповної маркування енергетиків, багато споживачів досі впевнені, що ці напої повністю безпечні для здоров`я.
Поділитися в соц мережах:

Cхоже